Budiž světlo...

Kdo si dnes již dovede představit, že by přišel domů či do kanceláře a musel si rozsvítit svíčku či loučeň, aby viděl na krok :-)?

Světla, či chcete-li osvětlení, se stalo naprosto běžnou součástí našich životů. Došlo to tak daleko, že existují speciální výstavy jen pro osvětlení (např.mezinárodní největší výstava EUROLUCE v Miláně), kde můžete obdivovat tisíce světel různých typů od moderních, přes eklektická až po historické repliky.

V dnešním světě již existují odborní poradci na osvětlení, dokáží Vám přesně spočítat kolik v dané místnosti má být osvětlovacích těles a jakou mají mít svítivost. Vypočet se poté udává v kelvinech.

     

Již dávno snad ? odzvonilo skutečnosti, že by v místnosti bylo umístěné pouze jedno stropní světlo. Je vhodné kombinovat stropni, stolni, stojací a nástěnná světla. Jejich kombinací můžete v prostoru navodit odlišné atmosféry - od těch “pracovních” až po ty intimní.

Samotné světlo poté velmi ovlivní druh žárovky, dnešní výběr je skutečně široký - od klasických žárovek, přes halogenové až k dnes tolik moderním LEDkám, které se již také vyrábějí v širší barevné škále.

Zajimavou kapitolou jsou světla do koupelen a světla do venkovních prostor. V případě koupelny bývá již poměrně běžné mimo stropního světla osvítit sprchový kout, popřípadě i vanu a umístit vhodné světlo nad zrcadlem. Pokud jde o venkovní svítidla tak existují různé tvary světel na osvícení fasád domu, stojací venkovní lampy pro osvícení teras, dále vpuštěné či stojací světla do zahrad atd..

     

Osvětlení bytu či domu by se měla věnovat patřičná pozornost, světla by se měla v jednotlivých místnostech vhodně prokombinovat, jak již bylo zmíněno výše.

Zde je několik příkladů:

Ložnice: stropní osvětlení ovladatelné také z postele, po bocích postele stolní lampy či stropní svěšená svítidla, v případě větší ložnice i stojací lampa

Obývací pokoj: stropní přisazené svělo či stropní spuštěné, stojací čtecí lampa a dvě stolní lampy

Kuchyň : osvětlení stropní, světla osvětlující pracovní plochu a stropní svěšené světlo nad stůl

     
 

INSPIRACEDalší články